top of page

Yeni Normalde 3D Baskı Evler

3D yazıcılar inşaat dünyasında yeni normal olabilir mi? Avrupa'nın en büyük 3D yazıcısı, Belçika'nın Westerlo kentinde, iki katlı gerçek bir binanın inşası için kullanıldı.

Fotoğraf: Kamp C + Jasmien Smets


Westerlo'daki İnşaatta Sürdürülebilirlik ve İnovasyon İl Merkezi (Kamp C) tarafından hayata geçirilen projede, yeni sistemin enerji verimli, çevre dostu ev tasarımlarının önünü açması hedefleniyor. Böylece inşaat sırasında çevreye verilen zararı ve maliyetleri de en aza indirilmiş olacak. Bu baskı tekniği ile malzeme, zaman ve maddi olarak %60'a kadar kadar tasarruf edilebiliyor!


Binanın inşasına 2019 kasım ayında 3D yazıcının şantiye alanına ulaştırılması ve bir vinç yardımıyla kurulması ile başlandı. Çimento yazıcının kurulumun tamamlanmasının ardından hiçbir yardım almadan, tamamen ayarlanmış bir şekilde çalıştı ve sadece bir kişi, bir bilgisayardan süreci takip etti. İki gün gibi kısa bir sürede evin baskısı tamamlandı. Projeyi hayata geçiren Belçikalı şirket uzun vadede bu gibi yapıları ofis veya ev olarak pazarlamayı planlıyor.

Fotoğraf: Kamp C + Jasmien Smets


90 metrekare ve 8 metre yüksekliğindeki bu evde çimento haricinde, alüminyum ve ahşap kullanıldı. Konfor koşulları ve sürdülebilir alüminyum ile ön plana çıkan Reynaers olarak projede yer aldığımız Belux ekibimiz evi deneyimledi.


Commentaires


bottom of page