top of page

Kendi tarzınızla öne çıkın

Yaşadığımız alanlarda değişiklikler yaparak kendi konfor alanlarımızı oluşturmak isteriz. Pandemi süreci başladığından beri evimizde sıklıkla vakit geçiriyor, evimizdeki eksiklikleri daha çok farkediyoruz. Tam harekete geçecekken, bu sefer de ev sahibi engeline takılıyor ve evinizde kalıcı değişiklikler yapamıyor olabilirsiniz. Biz de bu kez, evinin dekorasyonunu değiştirmek isteyenler ama düşük maliyetli çözüm önerileri isteyenler için neler yapılabilir birlikte değerlendirelim istedik.


Evinizde değişiklik yapmaya başlamadan önce, ev sahibinizle sorun yaşamamak adına önceden konuşmakta fayda var. Ne tür bir değişiklik yapmak istediğinizi anlatın ve evdeki bazı öğeleri yenilemekle ilgili düşüncelerini sorun. Evde yapılan her iyileşme, sizin lehinize bir durum oluştururken, aynı zamanda evinin değerini de artıracağını anlatın. İletişim kurmak, işinizi daha kolaylaştıracaktır. Evinizi bir profesyonelle dekore edecekseniz iç mimarla çalışabilirsiniz, kendiniz yapacaksanız aşağıdaki önerilere bir bakın deriz.


1. Duvarların rengini değiştirin.


Kulağa sıradan geliyor olabilir ancak dekorasyon değişikliklerinde ilk düşüneceğimiz şey duvarların rengini değiştirmek olmalıdır. Yaşam alanını kişiselleştirmenin en önemli adımı olarak boya rengi seçimi, hem ekonomik hem de köklü bir değişiklik yaratmak için çözüm. Açık renkler kullanmak ferah alanlar yaratmanızı sağlar. Küçük bir daireniz ya da odanız varsa, açık renkler mevcut alanı daha aydınlık görmenizi sağladığından büyük bir alanda olduğunuz algısı yaratacak. Hem boya değişimi birçok ev sahibini de mutlu eder. Hatta kira kontratlarında boya yapılması istenmektedir.


2. Doğru aydınlatma seçin.


Evinizde aydınlatma seçerken dikkat edeceğiniz nokta, seçtiğiniz ürünlerin evinizde uyguladığınız dekorasyon ile bütünlük sağlaması. Avize, sarkıt, lambader, abajur, ne seçerseniz seçin, evinizde uyguladığınız dekorasyon stilinin detaylarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Modern bir dekorasyon yapıyorsanız, daha minimal çizgilere sahip geometrik tasarımlar tercih edebilirsiniz. Klasik bir tasarım istiyorsanız, daha gösterişli tasarımlar seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize ve dekorasyonunuza kalmış.


Aydınlatma ile ilgili diğer unutulmaması gerek nokta, mekanın büyüklüğü ve sizin ihtiyaçlarınızdır. Aydınlatma olarak açık tasarıma sahip, ampulü kapatmayan ve açık renkli ürünlerin daha başarılı olduğu söyleniyor. Ancak siz evinizde loş bir alan yaratmak istiyorsanız, lambaderlere yer vermek sizin için daha doğru olacaktır.


3. Döşemenizi hareketlendirin.


Halı seçimi de evin havasını değiştiren unsurlar arasında yer almaktadır. Ancak halının işlevi de oldukça önemlidir. Dekorasyonda odak noktası yapmayı planladığımız halı ile yerde kaybolmasını istediğimiz, sadece döşemedeki kusurları kapatmak için kullandığımız halı aynı değildir. Bu noktada, dekorasyona uygun halılar tercih etmelisiniz. Halının yerini alan kilimler de son zamanlarda oldukça popüler. Halı fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle, sürekli değişim yapmak bütçenizi zorlayabilir. Bu nedenle son yıllarda fazlasıyla tercih edilen kilimler veya ikinci el halılar da dekorasyonda farklılık yapmak mümkün.


4. Aksesuar kullanın.


Ev dekorasyonunda aksesuar kullanımı, sanıldığından çok daha büyük etkiler yaratıyor. Sürekli kullandığımız eşyalar, bir süre sonra sıkıcı gelebilir. Ancak evin asıl eşyalarında değişiklik yapmak maliyetli olmaktadır. Daha basit ve ucuz yöntemler arayışında ise aksesuar kullanımı ön plana çıkıyor. Resim çerçevesi, ayna, saat ve diğer dekoratif objelerin yerlerini değiştirerek farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Tarz sahibi evler yaratmak için sıkıldığınız mobilyalarınızı birkaç aksesuar kullanabilir ve evinizin havasını değiştirebilirsiniz.


Yine son dönemin en popüler akımı kırlent kullanımıdır. Koltuk kırlentlerinin değiştirilmesi de, ev dekorasyonunu önemli ölçüde etkilemektedir. Özellikle döşemelik kumaşla bağlantısız renklerin tercih edilmesi, yeniden dekore edilmiş bir alan hissi yaratacaktır. Kırlent seçiminde de, dekorasyonu ön planda tutarak tercihler yapmak daha doğru olur. Buna göre geometrik, desenli ya da düz kırlentler kullanmak sizin seçiminize kalmış.


5. Tablolara yer verin.


Aksesuarların modası geçmiş olabilir ama bir sanat eserinin değeri kalıcıdır. Bu nedenle salonda, odalarda, antrede hatta banyoda bile tablolara yer verebilirsiniz. Özellikle antre dekorasyonlarında, küçük alanları şekillendirmek oldukça zor olsa da, dresuar ve büyük aynalara eşlik eden tablolar kullanmak, antreyi daha gösterişli bir alan yapar. Antrenizin fazlasıyla küçük ve kullanışsız olduğunu düşünüyorsanız bu gibi durumlarda ayna ve tablolar oldukça iş görecektir.


Tablonun her zaman pahalı bir eser olmasına gerek yok, internetten alınmış bir görseli bastırarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, kitap kapağı veya film afişlerinden yararlanarak kendi tablonuzu kolaj yaparak da oluşturabilirsiniz.


Comments


bottom of page