top of page

Dört Mevsim Yaşayan Mekanlar

Evlerdeki yeni trend belli: her mevsimin tadını çıkarmaya olanak tanıyan kış bahçeleri!


Pandemiyle birlikte değişen ihtiyaçlarımız, iç ve dış mekanlarda dönüşüme gidilmesini gerektirdi. Kışın da yazın da vakit geçirilebilecek açık alanlar, "yazlık ev"lerde de uzaktan çalışmaya elverişli mekanlar, doğayla iç içe olma isteğinin artması ve buna uygun alanlar gibi yeni mekansal ihtiyaçlarımız doğdu. Tüm bunları karşılayacak çözümse karşımızda: kış bahçeleri!


Havalar soğumaya başlamışken evlerde geçireceğimiz vakit artıyor diye üzülmeye gerek yok. Dört mevsim yaşayan kış bahçeleri sayesinde evimizde geçen vakti daha keyifli kılmak mümkün. İster kırsalda, ister şehrin göbeğinde… Nerede olursa olsun evlerinizdeki nefes alma durağınız kış bahçeniz olacak.


Peki kış bahçelerinizi nasıl kullanabilirsiniz? Evinizi bahçeye doğru genişletebilir, bunu yaparken farklı renklerden ve tarzlardan yararlanabilirsiniz. Kış bahçenizi tasarlamadan önce buraya tıklayarak konfigüratörümüzü deneyebilir, nasıl bir kış bahçesi istediğinize görsel olarak karar verebilirsiniz!


Sizler için referans projelerimizden bazı kış bahçeleri seçtik. Aşağıdan incelemeyi unutmayın:


İngiltereEski bir yapıya eklemlenen kış bahçesi, klasik tarzıyla dikkat çekiyor. Kış bahçesinde tercih edilen renk sayesinde yapı çevresindeki yeşil dokuyla uyum sağlanmış. İçinde bulunduğumuz dönemin gerektirdiği yeni ihtiyaçları, eski ve hatta tarihi binalarla uyumlu olarak çözmek mümkün.
Belçikaİç mekandan herhangi bir kapı olmadan direkt olarak ulaşılan kış bahçesi sayesinde evinizi bahçenize doğru genişletebilirsiniz. İster salonunuzu genişletin, ister mutfağa hizmet eden bir yemek odası yaratın. Kış bahçesi size tamamen ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceğiniz fonksiyonel bir alan sunar.

Troyes, FransaKış bahçenizi tek bir işlevle sınırlandırmak zorunda değilsiniz. Salon, yemek odası, çalışma odası... Bahçeyle ve dış mekanla sınırsız iletişim kurmak istediğiniz her mekanı bu alan içerisinde kurgulayabilirsiniz.Merksem, Belçika
Kış bahçenizden arka bahçenize nasıl ulaşmak isterdiniz? Alışık olduğumuz bir şekilde kapıyla mı, yoksa sürme sistemlerle mi? Tamamen size, seçimlerinize ve zevklerinize kalmış!
Coesfeld, Almanya


Kırma çatı, düz çatı, ya da farklı varyasyonlar bir arada... Kış bahçenizin üst örtüsünü istediğiniz tarzda tercih edebilirsiniz.Brasschaat, Belçika

Kış bahçenizdeki camlar üzerinde dekoratif çıtalar kullanarak daha klasik ve şık bir görünüm elde edebilirsiniz.Brescia, İtalya


Kış bahçenizi bahçeyle sınırlamak zorunda da değilsiniz. Terasınızda da kış bahçesine yer verebilir, üst kotta yeni bir yaşam alanı yaratabilirsiniz.Hakan Kütahya Evi - Çengelköy, İstanbulİç mimar ve influencer Hakan Kütahya da evinde kış bahçesine yer verenlerden!


Hakan Kütahya kış bahçesini "tüm dostlarını ağırladığı ve keyifli vakit geçirdiği" bir alan olarak tanımlıyor.


*Metinde yer alan tüm kış bahçeleri Reynaers Aluminium sistemlerle uygulanmıştır.

bottom of page